خصوصیات مواد عایق

انواع و شکلهای عایق:
مشخصات انواع و شکلهای مختلف عایقها ذیلاً بیان گردیده است. نوع این مواد به مشخصه ترکیبات و ساختار مواد تشکیل دهنده عایق بستگی دارد، در حالیکه شکل این مواد به نوع کاربرد و یا قالب کلی آنها دلالت مینماید. انواع این مواد عموماً به سه گروه تقسیم میشوند:
عایق فیبری یا الیافی
این مواد از الیاف فیبری با قطر کوچک تشکیل شده است که بصورت ذرات ریز در هوا معلق میباشد. الیاف فیبری یا بطور موازی و یا بصورت ذرات مجزا و در هم آمیخته درکنار هم قرار میگیرند. پشم سنگ، پشم شیشه، پشم سرباره و الیاف سیلیکات آلومینیوم از این نوع هستند. پشمهای معدنی ( پشم سنگ یا سرباره ) و ذرات سیلیس
(شیشه) به مقدار زیادی در این نوع عایقها مورد استفاده قرار میگیرند.


عایق سلولی ( سلولزی)
این نوع عایق از سلولهای کوچک منفرد و جدا از هم تشکیل شده است. جنس این سلولها از ذرات شیشه ای و یا اسفنجهای پلاستیکی مانند پلی استایرن، پلی اورتان و الاستومرها میباشد.


عایق دانه پودری ( گرانول):
این نوع عایق از دانه های کوچک با فضاهای متخلخل و سوراخ دار تشکیل شده است. فرض انتشار مواد دانه پودری در فضا مانند گاز، فرض نادرستی است، این نوع عایق به شکل مواد قابل پاشش تهیه شده و در ضمن امکان استفاده از این مواد با ترکیبی از الیاف فیبری بعنوان عایق یکپارچه صلب وجود دارد. از این نوع عایق شکلهای متنوعی برای موارد کاربرد خاص تهیه شده است. نوع، شکل و ترکیبات مواد عایق با توجه به روش ویژه و خاص عایقکاری مورد نظر، تعیین میگردد.


شکلهای رایج موارد استفاده از این عایق به شرح زیر میباشد:
• تخته های یکپارچه صلب، بلوک، صفحات و شکلهای خاص ( مانند پوشش لوله ای، قطعات منحنی ) معمولاً عایقهای سلولزی و دانهای در اشکال فوق تهیه میگردد.
• صفحات قابل انعطاف و اشکال پیش ساخته، معمولاً عایق های سلولزی و الیاف فیبری در شکلهای فوق تهیه میشود.
• سیمانی شکل، معمولاً این نوع شکل با عایق الیاف فیبری و نوع دانه ای گرانول تهیه میگردد.
• شکل پتویی انعطاف پذیر، معمولاً عایقهای الیاف فیبری به شکل قابل انعطاف پتویی تهیه میگردد.

متداولترین مواد عایق
فهرست کلی مشخصات و خواص فیزیکی متداولترین مواد عایق مورد استفاده در صنایع و تأسیسات به شرح زیر میباشد :
• سیلیکات کلسیم – یک نوع عایق دانهای ساخته شده از آهک و تقویت شده توسط ذرات سیلیکا با ساختار یکپارچه و صلب به همراه مواد معدنی آلی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *