انتخاب مواد عایق

خصوصیات مهمی که باید در انتخاب مواد عایق مد نظر قرار گیرد، به شرح زیر ارایه شده است :
• مقاومت حرارتی (Resistance Thermal ):هر چقدر که میزان مقاومت حرارتی بیشتر باشد، نوع عایق بهتر خواهد بود.
• قابلیت احتراق (Combustibility): هنگام در نظر گرفتن خطرات ناشی از آتش سوزی، در نظر گرفتن این پارامتر حائز اهمیت میباشد .
• سمیت (Toxicity) : برخی از مواد عایقی احتراق پذیرند و بدین ترتیب موجب رها سازی مواد سمی ( بخار سمی) میگردند. بنابراین میبایست از استفاده از این نوع مواد در محیطهای سربسته اجتناب نمود.
• چروک خوردگی (Shrinkage ):تحت درجه حرارتهای زیاد امکان انقباض عایق و ایجاد چروک خوردگی در آن وجود خواهد داشت. در اثر ایجاد چروک بخشی از سطح عایقکاری شده، فاقد پوشش عایق خواهد شد.
۱ • مقاومت در برابر تشعشعات ماوراء بنفش : زمانی که مواد عایقکاری در خارج از ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند ( بعنوان مثال تأسیساتی که در فضای غیر مسقف نصب شده باشند ) میبایست به نوعی سطوح آنها پوشانده شود تا بتوان آنها را در برابر آسیب نور ماوراء بنفش محافظت نمود.
۲ • مقاومت در برابر قارچ و میکروب: مواد عایقکاری خصوصاً در صنایع غذایی و شیمیایی باید در برابر رشد قارچ و میکروب مقاوم باشند

۳ • خاصیت شیمیایی خنثی: مواد عایقکاری میبایست از لحاظ خواص شیمیایی خنثی باشند (۷=pH) تا بتوان از تخریب فلزاتی که با آنها در تماس هستند جلوگیری نمود . این موضوع خصوصاً در مکانهایی که رطوبت زا هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

• ضریب انبساط و انقباض: این ضرایب در طراحی و مکان یابی مناسب، اتصالات تحت انقباض و انبساط و همچنین کاربرد عایقهای چند لایه ای (مرکب) حائز اهمیت میباشند.

مقاومت فشاری (Strength Compressive ):در مکانهایی که مواد عایقکاری متحمل بار و یا فشارهای مکانیکی هستند، مقاومت فشاری عایق بسیار حائز اهمیت خواهد بود. لذا مناسب است تا در این مواقع از عایقهایی که قادر به تحمل فشار هستند، استفاده شود.
• پل حرارتی (Bridge Thermal ): در مکانهایی که عایقکاری بر سطوح غیر منظم و غیر یکنواخت انجام میپذیرد، ضروری است تا بگونه ای انجام گیرد که تمامی پل های حرارتی فصل مشترک بین سطوح مختلف را پوشش دهد.
• خاصیت موئینگی (Capillarity ): زمانی که مواد عایقکاری در تماس با مایعات خطرناک و قابل اشتعال میباشند، میزان مقاومت در برابر جذب مایعات توسط خاصیت موئینگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
• چگالی (Density ): بسیاری از خواص مواد عایق و خصوصاً ویژگیهای حرارتی تحت تأثیر چگالی قرار میگیرند. بنابراین انتخاب چگالی مناسب برای مواد عایقکاری بسیار حائز اهمیت است و میبایست در راستای نوع کاربری این مواد در نظر گرفته شود. در مقالات آتی به فهرست کنترل ( چک لیست) برای انتخاب چگالی متناسب با انواع کاربری اشاره خواهیم نمود.
نصب صحیح مواد عایقکاری میتواند طول عمر این مواد را تا حد طول عمر دستگاهها و یا لوله هایی که بر روی آنها لایه های عایقکاری تعبیه شده اند، تضمین نماید.
عایقهای مکانیکی میبایست همواره بر اساس توصیه های تولیدکنندگان آن نصب و مورد بهره برداری قرار گیرند.

فروشگاه نسوز صنعت نیکان، با ارایه مشاوره فنی منحصر بفرد در خصوص انتخاب انواع عایقهای حرارتی و همچنین تامین این نوع عایقها، در تمامی مراحل انجام پروژه در کنار شما مشتریان گرامی خواهد بود.

جهت تامین عایقهای حرارتی با ما تماس حاصل فرمایید :

تماس با ما :  ۳۳۹۳۹۹۰۴-۰۲۱ و ۳۳۹۳۹۹۰۶-۰۲۱

همراه :         ۰۹۱۲۸۵۸۵۵۴۶ و ۰۹۱۲۶۳۳۲۶۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *