کاربرد فیبرسرامیک در صرفه جویی مصرف انرژی و حفظ محیط زیست

کاربرد به عنوان ماده عایق دمای بالا

​فیبر سرامیک یک ماده عایق حرارتی (نسوز) با صرفه جویی انرژی و بازدهی بالا است. خود ماده ویژگی‌های فیبر معمولی را دارد و همزمان مقاومت در مقابل دمای بالا، مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت در برابر اکسیداسیون دارد که فیبر معمولی ندارد. مهم‌تر اینکه، از شکنندگی مواد نسوز عمومی جلوگیری می‌کند. تا حد معینی، این ماده جایگزین آجرهای نسوز سنگین سنتی به عنوان مواد پوشاننده دیوار کوره صنعتی شده‌است.

اولا، ضخامت کوره به میزان ۱ / ۲ درصد کاهش می‌یابد، کیفیت آن به میزان ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد و فولاد مورد استفاده برای ساخت کوره به میزان ۳۰ تا ۵۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود که نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه کوره می‌شود، بلکه همچنین به میزان زیادی بار روی ساختار فولادی کوره را کاهش می‌دهد و در نتیجه طول عمر سرویس را افزایش می دهد.

ثانیا، استفاده از مواد فیبر نسوز با وزن سبک، ضریب هدایت حرارتی پایین و ظرفیت حرارتی پایین به عنوان دیواره کوره می‌تواند دمای سطح دیواره کوره را کاهش دهد تا نرخ انتقال حرارت کوره را افزایش داده و در نتیجه مصرف انرژی برای کنترل دمای کاری کوره را کاهش دهد که این امر، خصوصا در مورد شروع به کار و پایان کار کوره بسیار اهمیت دارد و تاثیر بسزایی بر عمر و عملکرد کوره می گذارد.

بنابراین، بزرگ‌ترین مزیت کوره‌های صنعتی ساخته‌شده با فیبر سرامیک به عنوان متریال دیواره کوره، صرفه‌جویی در انرژی است. ​

کاربرد به عنوان ماده فیلترکننده

​​​​​​​​در مقایسه با مواد فیلتر دانه‌ای معمولی، مواد فیلتر فیبری جذب سطحی بالاتری دارند و می‌توانند مواد جامد معلق را فیلتر کنند؛ در مقایسه با فیلتر فوم سرامیکی، اندازه حفره های آن کوچک‌تر و دقت فیلتراسیون آن بیشتر است. در مقایسه با فیلتر فیبر آلی، پایداری حرارتی، پایداری شیمیایی و مقاومت شوک حرارتی بهتری دارد.

بنابراین، مواد الیاف سرامیکی به طور گسترده در تصفیه هوا، تصفیه گاز دودکش دمای بالا، گیراندازی میکروفیلتراسیون اگزوز دیزل، تصفیه شیمیایی، تصفیه مایع فلزی و غیره به دلیل قدرت بالا، مقاومت شوک حرارتی خوب و مقاومت به خوردگ فیلترهای فیبر سرامیک را می توان به دسته بندی های مواد غشای کامپوزیتی فیبر سرامیک، کاغذ فیبر سرامیک، تورهای داخلی سرامیک و فیلترهای فیبر سرامیک تقسیم کرد.

فرآیند تولید و محدوده کاربرد هر ماده متفاوت است، که تا حد زیادی الزامات استانداردهای تصفیه برای سناریوهای مختلف تولید را برآورده می‌کند. تکنولوژی فیلترسازی فیبر سرامیک می‌تواند آلودگی محیطی جو و عوامل مضر انسانی را در تصفیه هوا، فیلترسازی گاز دودکش با دمای بالا و جذب میکروفیلتراسیون اگزوز دیزل کاهش دهد. آن می‌تواند نرخ تولید زباله در تصفیه مایع فلزی و تصفیه شیمیایی را کاهش دهد و تولید زباله غیر موثر را کاهش دهد. هر دوی آنها، حفاظت از انرژی و هم حفاظت از محیط‌زیست نقش مهمی ایفا می‌کنند. ​

کاربرد به عنوان جاذب صوت و ماده عایق صوتی

​محصولات فیبر سرامیک، توده‌های متخلخل میکروفایبر با جذب صوت عالی و خواص عایق صدا هستند. اول از همه، به این دلیل که خود الیاف دارای منافذ کوچک به‌هم‌پیوسته بسیاری بین خود است، هنگامی که موج صوتی بر روی الیاف برخورد می‌کند. ​

در داخل آن منتشر می‌شوند، مقاومت ویسکوز هوا در منافذ و مقاومت اصطکاکی بین الیاف بر روی بخشی از انرژی صدا اثر می‌گذارد و به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود تا انرژی صوت را تلف کند و آن را از بین ببرد. دوم، هنگامی که هوا در منافذ فشرده می‌شود، دمای محیط اطراف افزایش می‌یابد و هنگامی که پراکنده است، دما کاهش می‌یابد و هدایت گرمایی فیبر بخشی از انرژی صدا را از دست می‌دهد.

محصولات شبیه‌سازی فیبر سرامیک به شکل محصول تخته پنبه به عنوان ماده جاذب صدا ساخته شده‌اند. به جز ضریب جذب صوت کم تخته پشم شیشه‌ای فوق‌العاده ریز و تخته سرباره پشم، میانگین ضریب جذب صوت دیگر تخته فیبر سرامیکی پنبه بیش از ۰.۸۰ است، این ماده جذب صوت بالایی است که به طور گسترده در صنعت، ساخت‌وساز، حمل و نقل و سایر زمینه‌ها استفاده می‌شود. این یک محصول جاذب صدا است که ارزش ارتقا از نظر آلودگی صوتی ایزوله را دارد. ​

اگرچه پارچه نسوز فیبر سرامیک نقش مهمی در صنعت دمای بالا و دیگر زمینه‌ها ایفا می‌کند، اما هیچ چیز کاملی در دنیا وجود ندارد و معایب آن را نمی توان نادیده گرفت. برجسته‌ترین آن‌ها این است که مواد الیاف سرامیکی نسبتا نرم هستند و نیاز به مواد رو در رو دارند. در طول ساخت و نصب ایجاد گرد و غبار، تحریک پوست آسان است و هم چنین قابل تنفس است که در طول فرآیند ساخت آسیب‌های خاصی به هوای محیط و بدن انسان وارد می‌کند.

در این رابطه، لازم است که به طور مداوم عملکرد محصول را بدون تغییر برتری خود الیاف سرامیکی در عمل بهبود بخشید. هدف حفظ سرزندگی توسعه پایدار همه چیز است. ​​ ​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *